Gdzie stosowane jest cięcie laserem?

Posted on

Cięcie laserowe wciąż pozyskuje kolejnych zwolenników oraz wykorzystanie w jeszcze to nowocześniejszych branżach sektora. Chętnie wybierają je zarówno duże przedsiębiorstwa, jak również średni wytwórcy. Cięcie laserem szturmem zdobyło już sektor budownictwa, leczniczy, metalurgii, produkcji użytkowej oraz artystycznej, meblarski lub także architektoniczny. Stało się tak, oczywiście z racji na błyskawiczne wykonanie, niezwykłą dokładność cięcia oraz duży stopień powtarzalności modułów. Jednak ta technologia obróbki, mimo wszelkich wartości jest dosyć trudna, jeżeli chodzi o wykonanie.

Działanie lasera

Technologia, jaką jest cięcie laserem pozwoli na rozcinanie rozmaitych produktów, niezależnie od własnej grubości. Mogą być one metalowe, czy niemetalowe. Reguła funkcjonowania lasera wsparta jest na jego promieniu. Kiedy trafi on obrabiany przedmiot, to jego produkt natychmiast zaczyna topnieć. Można także stwierdzić, iż odparowuje. Działanie lasera jest niezwykle precyzyjne oraz może obrabiać chociażby w granicach 0,5 milimetra. Pozwoli to na niezwykle dokładne cięcia.

Ze względu na moc urządzenia tnącego, przeprowadza się cięcie na trzy rodzaje: techniką palenia, stapiania i sublimacji. Technologia cięcia laserem jest natychmiastowa, przy tymże precyzyjna, produkt po takim cięciu nie potrzebuje dalszej obróbki. Laserem możemy ciąć metal, stal niestopową wysokostopową, tworzywa syntetyczne, aluminium lub drewno i niemetale: plexi, szkło, papier, ceramikę lub tekstylia. Cięcie laserowe ma dużo rozmaitych zalet.

Laser, więc ważna jest dokładność cięcia

Nie należy produkować czegoś na szeroką skalę, aby niezwykle istotna była dokładność cięcia. Kiedy to, co ma powstać, ma urozmaicony wygląd, to należałoby dobrać technikę laserową. Inwestycja we własne maszyny nie jest niezbędna, ponieważ można wykorzystać z pomocy cięcia laserem. Z niezwykłą precyzją robione są, chociażby niewielkie składniki. Najnowocześniejsza technika, wsparta na funkcjonowaniu lasera, pod względem dokładności oraz precyzji proponuje najwięcej. Oraz cały czas się modyfikuje, powstają jeszcze lepsze maszyny, zatem jeszcze więcej można za jej pomocą zrobić.

Wszechstronność

Można bezproblemowo stwierdzić, iż żadna odmienna technika nie zapewnia pracy z tak wieloma, różnorodnymi produktami organicznymi oraz nieorganicznymi. Jest to typ obróbki, jaki doskonale sprawdza się, zarówno do pracy z produktami metalowymi, jak również niemetalami. Cięcie laserem stosowane jest do stali niestopowych oraz wysokostopowych, natomiast również aluminium, ceramiki, drewna, tworzyw syntetycznych oraz tytanu. W sektorze stosuje się także do spawania, wiercenia wylotów, znaczenia lub obróbki powierzchniowej.