Profesjonalna jednostka certyfikująca GQcert - oferujmy usługi z zakresu audytów i certyfikatów BRC, IFS i ISO 9001.
Zapraszamy na stronę firmy Minsbud.pl specjalizującej się w sprzedaży materiałów hydraulicznych.
A A A

Ukrainka szuka praca Warszawa

Ukrainki często mają problem z tym, by znaleźć pracę w swoim ojczystym kraju. Już od wielu lat kraj ten boryka się z maskulinizacją rynku pracy. Sprawę pogarszają dodatkowo niedawne działania wojenne i zapaść gospodarcza. Oznacza to, że już od wielu lat Ukrainki borykają się z trudną sytuacją i muszą szukać zatrudnienia za granicą. Od kilku lat obserwuje się ich masowy napływ do Polski, na tyle duży, że Ukraińcy stanowią dzisiaj największą grupę narodowościową w naszym kraju. Początkowo były to prace niewymagające większych kwalifikacji, ale też słabo opłacane i najczęściej na czarno. Zwykle Ukraina zajmowała się albo sprzątaniem prywatnych mieszkań, albo opieką nad dziećmi lub starszymi ludźmi. Ograniczała się też praktycznie do dużych miast, z których najczęściej była to Warszawa. Sytuacja jednak powoli ulega zmianie.

Zmiana sytuacji Ukrainek na polskim rynku pracy przebiegała na kilku frontach. Po pierwsze, teraz może podjąć pracę legalnie, co jest dla niej bardzo korzystne. Ma zapewnioną opiekę zdrowotną, wszystkie świadczenia społeczne, pewność wypłacenia wynagrodzenia przez pracodawcę, a także często wyższe zarobki. Niezbyt skomplikowane procedury przyjęcia do pracy sprawiają też, że coraz mniej przedsiębiorstw chce zatrudniać na czarno – dalej jest to jednak opłacalne.

Drugim powodem, dla którego sytuacja w Polsce zmieniła się dla Ukrainek na plus, jest to, że dzisiaj nie muszą podejmować się działań marginalnych (np. opiekunki), z ograniczonymi miejscami. Rynek pracy jest tak chłonny, że pracę można otrzymać niemalże natychmiast po przyjeździe i w to różnych branżach. Najczęściej jednak jest to coś, w czym Ukrainki najczęściej miały już doświadczenie w swoim kraju – to branża usługowa lub gastronomiczna, praca przy produkcji, a nawet w służbie zdrowia. Oczywiście nie brakuje również takich osób, które znajdują pracę w swoim wyuczonym zawodzie.

Po trzecie, dziś już nie ma jednego, większego skupiska Ukraińców w Polsce. Pracę można otrzymać zarówno w stolicy, jak i większym mieście, ale także w małych miasteczkach. Dzięki temu zmienia się nastawienie Polaków do tej nacji. Już mało kto postrzega Ukrainki jako tanią siłę roboczą nadającą się do wykonywania najcięższych prac. Oczywiście Warszawa dalej jest najlepszym miejscem do znalezienia zatrudnienia, ale dzięki działalności agencji pracy, komfortowe warunki można znaleźć także indziej.

Najważniejsze jest jednak to, że znacznie poprawił się komfort i życia, i pracy. Obecnie Ukrainka nie musi już liczyć na najniższe wynagrodzenie zagwarantowane przez prawo. Zdarza się, że w niektórych branżach zarabiają one więcej niż Polacy – dzieje się tak dlatego, że podejmują się one prac, na które nie zwracają uwagi nasi rodzimi pracownicy. Warszawa oczywiście przoduje w wysokich stawkach. Jest to niejako związane z wyższymi kosztami życia, ale osoby oszczędne mogą dzięki temu wysłać na Ukrainę więcej niż zwykle. Wzrasta także dostępność wysoko opłacanych stanowisk, głównie ze względu na brak bariery językowej.